60. ročník NOB

Motto

Je sobota 5. listopadu 1960, sychravo, nevlídno a PUČ (pan učitel Červenka) se vydává společně se studenty turistického oddílu VŠTJ Ekonom na první noční závod 3 členných hlídek nedaleko Dobříše po Hřebenech. A touto akcí dává základ jednomu z nejstarších závodů vysokoškoláků v nočním orientačním běhu v ČSSR a po té i v ČR. V roce 1974 se k organizaci tohoto závodu přidává PUB, PUČ, v 1982 PUS a v 1984 PUL. Od roku 1999 i Vaňous.

Společnými silami jsme uspořádali 59 ročníků v širokém okolí Prahy a v přilehlých lesích a lesoparcích. Účast byla vždy velice početná, někdy taková, že jsme se ani do sálu, kde bylo shromaždiště, nevešli (až 144 dvojic!!!).                                                                            

60. ročník NOB

CTVS VŠE Praha ve spolupráci s VŠTJ Ekonom Praha pořádá 60. ročník závodu v nočním orientačním běhu dvojic memoriál Šárky Hřebíčkové a Vojty Zelenky v Dobronicích u Bechyně.

 

U příležitosti významného jubilea pořadatelé připravili mimo hlavní závod také bohatý doprovodný program: denní OB, MTBO, dětské tratě a neomezenou možnost využít vybavení areálu VŠE Dobronice (kurty na volejbal, florbal, badminton aj., lanové centrum, kajaky a kánoe na Lužnici).  

 

Program:

  • Pátek 22.10.2021 štafety- start cca 21h, Večírek – koncert skupiny Dobroband
  • Sobota 23.10.2021 NOB – start 19h, Večírek po závodě – DJ Jiřina

Celou sobotu a neděli budou k dispozici tratě všech doprovodných závodů, čas startu je individuální a neomezený.

 

Ubytování:

chatky, stany, karavany bez přípojky

 

Strava:

  • Plné penze od pátku (pátek večeře, sobota snídaně, oběd, večeře, neděle snídaně), v areálu je bufet (pivo, limo, drobné občerstvení), 2 noclehy
    Pátek večeře se budou možné vyzvednout cca do 20.00.
  • Plné penze od soboty (sobota oběd, večeře, neděle snídaně), 1 noclehProgram budeme aktualizovat s ohledem na vládní a hygienická nařízení.

V areálu bufet (pivo, limo, drobné občerstvení).


Ubytování:

  • Chatky, stany, karavany bez přípojky – ceny viz přihláška
  • Startovné NOB dvojic: 300 Kč/dvojice
  • Přihláška – ZDE

 

Z historie OB v zemích českých:

První, vysloveně orientační závody, se konaly roku 1950. Začínalo se chůzí a v hlídkách, nejprve trojčlenných, posléze dvoučlenných, povinné byly batohy se zátěží, součástí závodů byly různé orientační testy a úkoly. 

K významným změnám v soutěžním řádu došlo v roce 1960, vedle dvoučlenných hlídek začali závodit i jednotlivci (od roku 1963 i na mistrovství republiky), zrušila se povinná zátěž, začalo se závodit na vojenských mapách 1:50000 a jako výsledek závodu byl brán pouze dosažený čas.

 

                                                                                                          Petr Stejskal